Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Ofiary zbrodni" na poczcie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Ofiary zbrodni" na poczcie
26-11-2017 00:42   Janusz Ludwiczak
W holu poczty głównej przy Dworcu Zachodnim można oglądać wystawę "Ofiary zbrodni. Operacja (anty)polska NKWD 1937-1938", którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej.

Wystawa wcześniej prezentowana była w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Od środy można ją oglądać w holu poczty głównej przy Dworcu Zachodnim.

Ekspozycja prezentuje historię i sylwetki wybranych ofiar represji NKWD. Wystawa prezentowana jest w 80. rocznicę rozpoczęcia masowych mordów na polskich obywatelach ZSRS. Operacja antypolska NKWD była jedną ze zbrodniczych akcji przeprowadzonych w ZSRS według kryteriów narodowościowych w okresie Wielkiego Terroru lat 30. XX wieku.

Autorami ekspozycji są Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, Sergiusz Kazimierczuk i dr Paweł Rokicki. Archiwalne zdjęcia więzienne kilkunastu Polaków – ofiar NKWD, symbolizują tysiące pomordowanych. Fotografie pochodzą ze zbiorów Centrum Naukowo-Informacyjnego "Memoriał" w Moskwie. Pokazywany jest też m.in. wydany przez Nikołaja Jeżowa rozkaz operacyjny nr 00485, rozpoczynający akcję eksterminacji polskiej ludności.

Chcemy, żeby była to instytucja silnie związana z państwem polskim i ze społeczeństwem. Stąd, prócz tradycyjnej działalności pocztowej, Poczta Polska ma być też miejscem, gdzie jest dostęp do szeroko pojętej kultury. Mamy dziś do czynienia ze zjawiskiem polegającym na tym, że znikają małe księgarnie, domy kultury - tymczasem Poczta Polska jest instytucją z największą, najbardziej rozległą siecią i z dużym dostępem do klientów – powiedział w środę podczas otwarcia wystawy Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej.

Ekspozycja została tak przygotowana, by z informacjami o tamtych zdarzeniach mogły się zapoznać osoby np. stojące w kolejce po znaczek. Przyświeca nam idea wychodzenia do społeczeństwa, pokazywania materiałów dotyczących historii naszego narodu w miejscach publicznych – dodał Rafał Reczek, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Operacja Polska rozpoczęta została rozkazem Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRS Nikołaja Jeżowa z 11 sierpnia 1937 r. Zaplanowana została na trzy miesiące, jednak masowe represje wymierzone w "polskich szpiegów" trwały niemal do końca 1938 r. Szacuje się, że represje objęły co najmniej 139 tys. osób, z czego zamordowano nie mniej niż 111 tys. osób - najczęściej strzałem w tył głowy. Kolejne osoby skazano m.in. na pobyt w łagrze. Działaniom tym towarzyszyły masowe deportacje rodzin ofiar.

Wystawę "Ofiary zbrodni. Operacja (anty)polska NKWD 1937-1938" można oglądać do końca grudnia.


R E K L A M A

Komentarze (1)

01-12-2017 17:13:07
eka z małeki
czy zdjęcia księży Krk,którzy przyczynili się do śmierci wielu POLAKÓW też się tam znajdą????Kolaborowali z okupantem aż miło!!!NAZWISKA ich są znane!!!! eka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 07-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne
TTM - Targi Techniki Motoryzacyjnej

07

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe

12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: