Zamiast nazwisk tabliczka z napisem "Rezerwa" - na cmentarzu Górczyńskim zlikwidowano kilka grobów?
18-11-2017 01:18   Janusz Ludwiczak
Na cmentarzu Górczyńskim pojawiło się kilka pustych grobów. Nagrobki z krzyżami i płyty z imionami, nazwiskami oraz datami urodzin i śmierci osób pochowanych zostały zastąpione tabliczkami z napisem "Rezerwa" i numerem pola i kwatery.

O sprawie kilka dni temu poinformowała nas Czytelniczka.

Gdy w okresie Wszystkich Świętych na cmentarzu Górczyńskim byłam załamana. Skopano kilka grobów. Obok miejsca, gdzie leży mój dziadek znajdował się grób. Już go nie ma. Płyta nagrobna została zastąpiona tymczasowym drewnianym. Nie ma też krzyża i tabliczki, kto tutaj spoczywa. Zamiast tego tabliczka z napisem "Rezerwa" i jakieś numery. Ja rozumiem, że grób należy prolongować co 20 lat i cmentarz Górczyński jest mały, ale jest to przykre. A co jeśli dana osoba nie ma już bliskich, czy wobec tego grób ma zostać na dobre skopany? Co stanie się z taką osobą? Zostanie ekshumowana? Dokąd? – pyta w mailu na Kontaktową Platformę Czytelników (24@lazarz.pl) Katarzyna [nazwisko do wiadomości redakcji].

Cmentarz Górczyński należy do Parafii Matki Boskiej Bolesnej. Pytamy więc proboszcza.

Jest to trudny temat. Są to już zarezerwowane kwatery. Zwolniły się, gdyż szczątki zostały ekshumowane na prośbę bliskich na cmentarz Junikowo, gdzie znajduje się grób rodzinny. Są również sytuacje, że grób został skopany. Po 20 lat miejsce spoczynku musi być prolongowane i opłacone na kolejne 20 lat, takie jest prawo – mówi ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej, dziekan dekanatu Poznań-Łazarz.

Na cmentarzu Górczyńskim pochowanych jest ponad 20 tysięcy osób. Obszar nekropolii nie będzie już powiększony, gdyż ma takich możliwości. Kiedyś Spółdzielnia Mieszkaniowa Grunwald chciała nawet sprzedać część swoich gruntów przy cmentarzu, jednak stawki okazały się dla parafii zbyt wygórowane. Jak udało nam się dowiedzieć jeśli miejsce pochówku nie zostało prolongowane szczątki nie są ekshumowane. W tym miejscu odbywają się kolejne pochówki.

Podobnie jest na dwóch największych poznańskich nekropoliach. Na cmentarzu na Junikowie i Miłostowie pojawiły się tabliczki informacyjne jące bliskim osób zmarłych o konieczności opłacenia miejsca na cmentarzu.

Opłaty za groby są pobierane w celu pokrycia kosztów utrzymania cmentarzy, wywozu odpadów, utrzymania zieleni, sprzątania itp. Kampania informacyjna ma na celu zapobieganie sytuacji, w której miasto zmuszone będzie dopłacać do utrzymania cmentarzy z ogólnego budżetu – tłumaczy Maciej Dźwig, dyrektor Usług Komunalnych, które obecnie zarządzają cmentarzami komunalnymi nr 1 na Miłostowie i nr 2 na Junikowie.

Jeśli rodziny lub bliscy zmarłych nie uregulują zapłaty zarządca nekropolii może pochować w miejscu spoczynku kolejne osoby.

Po umieszczeniu stosownej informacji w widocznym miejscu przez okres co najmniej 6 miesięcy, grób może zostać ponownie wykorzystany do pochówku – dodaje Maciej Dźwig.

Warto więc pamiętać o opłacie za groby naszych bliskich, by móc zapalić znicz i złożyć kwiaty na kolejny 1 listopada.

Czym jest prolongata (źródło: Uniwersum)

Zgodnie z art. 7 ust. 2 z dnia 31 stycznia 1959 r. (Dz. U. 2000 Nr 23 poz. 295 – tekst jednolity z późniejszymi zmianami) - po upływie lat 20 ponowne użycie grobu do chowania nie może nastąpić, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści opłatę, przewidzianą za pochowanie zwłok. Zastrzeżenie to ma skutek na dalszych lat 20 i może być odnowione - opłata prolongacyjna ma jedynie skutek zastrzeżenia nienaruszalności grobu. Opłatę może wnieść każda osoba, nawet ta, która nie posiada żadnych praw do grobu.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 7 lipca 2002 r. uprawnienie osoby bliskiej zmarłego do decydowania o przeznaczeniu wolnego miejsca w grobie rodzinnym ziemnym nie wygasa wskutek zaniedbania przez nią zgłoszenia zastrzeżenia i uiszczenia opłat, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (jedn. tekst: Dz. U. Nr 47 z 1972 r. poz. 298 ze zm.) - także wówczas, gdy inna osoba uzyskała zgodę zarządcy cmentarza na pochowanie w wolnym miejscu innego zmarłego - wniesienie opłaty prolongacyjnej przez osobę trzecią nie powoduje utraty praw do grobu krewnych przez wcześniej uprawnionych. Warto zaznaczyć, że wnoszący opłatę prolongacyjną nie uzyskuje dodatkowych uprawnień do grobu. W tej sytuacji zachowane są nadal wszelkie uprawnienia, jakie wynikają z przepisów prawa powszechnie obowiązującego.

Ciągłość opłaty oblicza się następująco:
• w przypadku grobów, w których pochówek miał miejsce przed rokiem 1997, ciągłość opłaty oblicza się od pierwszego pochowania we wskazanym grobie;
• w sytuacji, gdy choć jeden zmarły we wskazanym grobie został pochowany po roku 1997, ciągłość opłaty oblicza się od daty ostatniego pochowania w danym grobie.

Opłaty prolongacyjne za miejsca ziemne przyjmowane są na pełen okres 20 lat lub wielokrotność tego okresu. Cennik nie przewiduje możliwości płatności w ratach lub na okres krótszy, niż wspomniany wyżej.

Opłaty za prolongatę grobu na cmentarzach Junikowo i Miłostowo (Zarządzenie nr 393/2017/P Prezydenta Miasta Poznania z dnia 19 czerwca 2017 r. w sprawie ustalenia wysokości opłat obowiązujących na cmentarzach komunalnych w Poznaniu):
1) groby ziemne – na okres 20 lat:
a) dziecięce - 350 zł,
b) jednomiejscowe – 640,00 zł,
c) dwumiejscowe w poziomie – 930,00 zł,
d) dwumiejscowe w pionie - 900,00 zł,
e) trzymiejscowe w poziomie – 1 378,00 zł,
f) trzymiejscowe w pionie – 1 100,00 zł,
g) czteromiejscowe – 1 666,00 zł,
h) urnowe jednomiejscowe – 250,00 zł,
i) urnowe dwumiejscowe – 350,00 zł,
j) urnowe trzymiejscowe – 450,00 zł,
k) urnowe czteromiejscowe – 550,00 zł;
2. nisze urnowe w kolumbarium – na okres 25 lat:
a) jednomiejscowe – 418,00 zł,
b) dwumiejscowe – 518,00 zł,
c) czteromiejscowe – 718,00 zł;
3. grobowce – na okres 100 lat, liczony od momentu wybudowania grobowca:
a) dwumiejscowe – 2 500,00 zł,
b) trzymiejscowe – 5 900,00 zł,
c) czteromiejscowe – 4 200,00 zł,
d) urnowe na sześć urn – 2 600,00 zł;
4. groby zbiorowe – na okres 100 lat – 1 500,00 zł.


Komentarze (4)

21-11-2017 11:19:44
Anka
Co wy macie nasrane w głowach? Czytajcie ustawę. To Państwo reguluje takie sprawy a nie proboszcz i parafia. Nie pałam miłością do proboszcza ale to nie od niego zależy. 20 lat i po człowieku nie pozostaje wiele w zasadzie szczątki. Jeśli nie opłacasz grobu to znaczy, że z niego rezygnujesz - proste. Jak się kobiecie nie podoba, że ktoś skopał groby obok dziadka to niech je opłaci i problem znika. Ale jak trzeba wyłożyć swoją kasę na innych to już chętnych nie ma. pozdr
19-11-2017 09:46:12
@ Negatyw
Masz rację, w przypadku Cmentarza Górczyńskiego o ten "podatek od zmarłych" woła miłościwy Kościół...
19-11-2017 00:54:55
Negatyw
Jak można skopać kogoś grób ??!!!! Całe życie zaiwaniamy, płacimy podatki i nawet po śmierci państwo woła o śmierdzącą, parszywą kasę... (!!!!!!).
18-11-2017 10:56:54
Bezwyznaniowiec
Żydzi nigdy by do tego nie dopuścili, chrześcijanie skopują groby swoich bliskich.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

maj

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
""Morze, moje morze"- widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki" z udziałem - Kabaretu "Klub Szyderców Bis". Artyści przygotują i wspólnie z publicznością wykonają znane przeboje w klimat

24

maj

do 29-05-2018
Łazarz
29 DNI ŁAZARZA: 24-29.05.2018

17:00
Łazarz
29. Dni Łazarza - XIII PARADA ŁAZARSKA
Parada Łazarska z udziałem mieszkańców Łazarza. Na zakończenie parady pokazy artystyczne w wykonaniu min. Teatru "Z głową w chmurach"
Trasa: Zes

18:00
Park Kasprowicza
29. Dni Łazarza - Wystawa Przemysłowa na Wzgórzu św. Łazarza w 1908 r.
Jest to prezentacja, która opowiada o miejscu, którego już nie ma i o wydarzeniu, które zapoczątkowało tradycje wystaw

25

maj

do 26-05-2018
Scena Robocza - centrum teatów niezależnych ul. Grunwaldzka 22 (wejście od Matejki) (budynek dawnego Kina Olimpia)
"Sean powie parę słów o sobie" - Pustoła & Rapior & Ziemilski

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: