Protestanci obchodzili 500-lecie Reformacji. Arcybiskup wziął udział w nabożeństwie {► WIDEO}
06-11-2017 01:47   Janusz Ludwiczak
We wtorek w kościele Łaski Bożej przy parku Manitiusa obchodzono 500-lecie Reformacji. W uroczystości wziął udział również ks. abp Stanisław Gądecki, a także marszałek Marek Woźniak, wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski i przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

31 października to data szczególna dla ewangelików, którzy podobnie jak inni wierni kościołów protestanckich obchodzili w tym dniu Pamiątkę Reformacji. W tym roku Święto Reformacji jest szczególne, gdyż mija 500 lat od powstania ruchu protestanckiego.

Jubileusz nawiązuje do wystąpienia augustiańskiego mnicha ks. dra Marcina Lutra, który w dniu 31 października 1517 r. przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez przeciwko sprzedaży listów odpustowych. To wydarzenie symbolicznie stało się początkiem wielkiego ruchu religijno-społeczno-kulturowego, określany mianem Reformacji. Hasła odnowy ówczesnego Kościoła Zachodniego dość szybko dotarły do Poznania, gdzie już w roku 1555 założono parafię ewangelicką i od tamtego czasu ewangelicy są obecni na wyznaniowej mapie naszego regionu. W Poznaniu działali wybitni przedstawiciele XVI-wiecznej Reformacji, mi.in.: Jan Seklucjan – tłumacz pierwszego przekładu Nowego Testamentu z języka oryginalnego na język polski, ks. Samuel Dambrowski, autor zbioru kazań tzw.„Postylii” czytanej w ewangelickich domach jeszcze w XIX w. – wyjaśnia ks. Marcin Kotas, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

We wtorek wieczorem w kościele ewangelickim Łaski Bożej w Poznaniu przy ul. Obozowej 5 (przy parku Manitiusa) zostało odprawione uroczyste nabożeństwo, w którym wziął udział m.in. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Poznański abp Stanisław Gądecki, przedstawiciele kościołów zrzeszonych w Poznańskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej, a także marszałek Marek Woźniak, wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski i przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

Po raz pierwszy w historii jest nam dane obchodzić okrągły jubileusz w czasach pokoju. 100-lecie reformacji przypadło w czasach 30-letniej wojny religijnej. Jubileusz 200-lecia to czas wojny północnej, jaka toczyła się w Europie. 1817 r. to czas wojen napoleońskich. Jubileusz 400-lecia przypadł w czasie kiedy toczył się I wojna światowa. 500-lecie Reformacji dane jest nam obchodzić w czasach pokoju – zaznaczył w kazaniu ks. Marcin Kotas, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

Uczestniczymy w obchodach już nie osobno, ale razem, na sposób ekumeniczny – tego jeszcze nie było. Ten jubileusz jest z pewnością okazją do wyrażenia naszej wdzięczności za to, co udało się dokonać w dialogu katolicko-luterańskim. Dzięki temu dialogowi mogliśmy odkryć to, co jest wspólne obu Kościołom, a jest to o wiele większe od tego, co nas dzieli. Katolicy i luteranie powinni się znów zobowiązać do poszukiwania widzialnej jedności, powinni składać wspólne świadectwo o Bożej Łasce w zwiastowaniu oraz służbie dla świata. Rodzi się nadzieja na przyszłość, że wspólne upamiętnienie Reformacji da nam możliwość uczynienia nowych kroków ku wyczekiwanej jedności – dodał w trakcie uroczystości ks abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W trakcie uroczystości odbył się również uroczysty koncert Chóru Parafialnego przy akompaniamencie dr Mikołaja Zgółki na skrzypcach i Małgorzaty Raszyk–Kopczyńskiej na organach. Po nabożeństwie organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników na poczęstunek i zwiedzanie wystawy "Reformatorzy".

Wtorkowe uroczystości z okazji 500-lecia Reformacji transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo. Poniżej relacje wideo:


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

mar

do 25-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi edukacyjne
Edutec - Targi Technologii i Wyposażenia dla Edukacji
22. Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej
Pegazik - Poznańskie Targi Książki

24

mar

do 25-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
beauty Vision - Forum Kosmetyki
Look - Forum Fryzjerska

do 25-03-2018
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
V Festiwal Smaków Food Trucków

26

mar

do 28-03-2018
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Sportowy zajączek

17:10
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
Koncert Muzyki Sakralnej
godz. 17:10 - cz. 1 (sala organowa)
godz. 18:00 - cz. 2 (aula)
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: