Apel smoleński podczas upamiętnienia rocznicy powołania Batalionów Chłopskich
16-10-2017 21:43   Janusz Ludwiczak
W poniedziałkowe południe pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki upamiętniono 77. rocznicę powstania Batalionów Chłopskich. Podczas uroczystości kombatanci i weterani wraz z parlamentarzystami i samorządowcami złożyli kwiaty. Odczytany został również apel smoleński, podczas którego upamiętniono 96. ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010.

Bataliony Chłopskie bardzo prężnie się rozwijały, początkowo pod sztandarem straży chłopskiej. Obok działań strategicznych i wojennych organizowały pomoc społeczną. Bataliony chroniły też majątek chłopów – powiedział w trakcie uroczystości Eugeniusz Pacia, prezes zarządu okręgu Batalionów Chłopskich w Poznaniu.

Uroczystości rozpoczęły się ceremonią podniesienia flagi i wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Odczytany został również apel smoleński, podczas którego upamiętniono ofiary katastrofy rządowego samolotu, do którego doszło 10 kwietnia 2010 r.

Historię ruchu chłopskiego i powstania Batalionów przypomniała również wicewojewoda Wielkopolski.

Chłopi zawsze pozostawali wierni sobie i swoim wartościom. Mieli swój udział w walce o wolność i złożyli olbrzymią daninę krwi. Także im zawdzięczamy, że Polska jest dziś wolnym i niepodległym krajem. Dokładnie 15 października 1817 roku, Tadeusz Kościuszko, bohater walk o niepodległość dwóch narodów, zmarł na wygnaniu w Szwajcarii. Dla Stanów Zjednoczonych, dziś największego światowego mocarstwa, Kościuszko jest nadal ważną postacią z okresu tworzenia państwowości – powiedziała Marlena Maląg, wicewojewoda Wielkopolski.

Bataliony Chłopskie była to konspiracyjna organizacja zbrojna polskiego ruchu ludowego licząca około 160 tys. ludzi, działająca w czasie II wojny światowej na terenie Generalnego Gubernatorstwa i w Wielkopolsce. Po Armii Krajowej była to największa formacja zbrojna podczas okupacji.

ZOBACZ TAKŻE: Wojewoda nie zaprosił prezydenta Poznania na obchody


R E K L A M A

Komentarze (6)

18-10-2017 07:17:07
Negatyw
Wyznawcy bomby termobarycznej (bąka po kebabie)...
17-10-2017 15:21:05
mania
w głowie się nie mieści, co się dzieje w tym kraju; najgorsze jest, że wykorzystuje się do tej propagandy dzieci i młodzież, której nie ma kto powiedzieć jak jest prawda; teraz czas wrócić do nauki historii w domu, ważną rolę do spełnienia mają rodzice i dziadkowie; już przeżyłam takie czasy, niestety;
17-10-2017 13:56:38
tonny
@as: jasne a w PiS są same świętoszki
17-10-2017 11:24:32
as
Wole wieRZyc PiSiorom niz złodziejom z PO ktorzy interesy na cmentarzach zalatwiali...
17-10-2017 00:51:01
tonny
@as: mylisz sie. Mają jakas obsesje z yym Smoleńskiem. Co to ma wspólnego? Na rocznicy Czerwca 56 czy Powstania Wlkp.tez probowali dodawać do naszych rocznic 10 kwietnia 2010. Ale wiesz sobie dalej PiSiorom, daleko zajdziesz
16-10-2017 22:18:56
as
I co z tego ze byl Apel Smolenski? Co to za politykowanie? Lepiej byloby gdyby Miedzynarodowke odspiewali?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

mar

do 25-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi edukacyjne
Edutec - Targi Technologii i Wyposażenia dla Edukacji
22. Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej
Pegazik - Poznańskie Targi Książki

23

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż i otwarcie wystawy ikon Zdzisławy Czombik „Christiana Artis”

18:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
"Kwiaty i ogrody" - zakończenie konkursu plastyczno-fotograficznego "Światło i cień"

18:00
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
XIV Festiwal Wiosenny - koncert 3

24

mar

do 25-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
beauty Vision - Forum Kosmetyki
Look - Forum Fryzjerska

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: