Nie będzie zwężenia ulicy Głogowskiej
05-09-2017 20:44   Janusz Ludwiczak
Ostatnio radny Tomasz Wierzbicki z Prawa do Miasta zaproponował, by zostało wydzielono torowisko na ulicy Głogowskiej, pomiędzy przystankami "Sielska" i "Krauthofera". Na to jednak nie zgadzają się radni PO, którzy sugerują przesunięcie dwóch pasów jezdni kosztem szerokiego chodnika pomiędzy ulicami Palacza i Ściegiennego oraz wybudowanie przystanku wiedeńskiego przy ul. Sielskiej.

Tomasz Wierzbicki sugeruje również, by wydzielone zostało torowisko tramwajowe na ulicy Głogowskiej, pomiędzy przystankami "Sielska" i "Krauthofera" oraz by ulica Głogowska została zwężona do jednego pasa ruchu pomiędzy ulicami Palacza/Krauthofera i Sielską. Natomiast przed skrzyżowaniem z ul. Ściegiennego miałyby pozostać nadal dwa pasy ruchu dla samochodów.

Parking park&ride, który ma powstać na Górczynie ma zachęcać kierowców do pozostawienia samochodu i przesiadki na tramwaj. Obecnie jednak tramwaje na części ul. Głogowskiej są blokowane przez samochody wjeżdżające na torowisko. Bez wyeliminowania tego problemu, nie uda się przekonać kierowców do pozostawienia samochodów. Wydzielenie torowiska w kierunku centrum nie powinno budzić żadnych wątpliwości. Na wcześniejszym odcinku, już od wiaduktu Kosynierów Górczyńskich jest na ul. Głogowskiej tylko jeden pas ruchu do jazdy na wprost. Natomiast w godzinach popołudniowego szczytu komunikacyjnego, samochody blokują tramwaje w rejonie przystanku Sielska – pasażerowie tramwajów trasą cenne minuty, przez co mogą się spóźnić na autobusy odjeżdżające z dworca na Górczynie. W przypadku linii podmiejskich, spóźnienie na dany kurs skutkuje koniecznością oczekiwania kolejnych kilkudziesięciu minut na kolejny autobus. Pasażerowie, którzy będą regularnie trafiali na takie zatory, szybko zrezygnują z transportu publicznego i przesiądą się do samochodów – przekonuje Tomasz Wierzbicki, radny Miasta Poznania (Prawo do Miasta).

Pomysł ten nie podoba się jednak radnym Platformy Obywatelskiej.

Czy ideologia rządzi komunikacją czy może raczej powinniśmy zastanawiać się nad racjonalnymi rozwiązaniami? Od kilku dni toczy się dyskusja o zwężeniu ulicy Głogowskiej. Czy to jedyne rozwiązanie, które może pomóc pieszym i pasażerom? Jestem przekonany, że to jedynie rozwiązanie tego jak zrobić na złość poruszającym się samochodami. To rozwiązanie ideologicznie, bo wystarczyło nam kilka godzin by we współpracy z specjalistami udało się znaleźć inny pomysł – mówił Marek Sternalski, przewodniczący klubu PO podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Poznania.

Radni Platformy zaproponowali przesunięcie dwóch pasów jezdni kosztem szerokiego chodnika pomiędzy ulicami Palacza i Ściegiennego oraz wybudowanie przystanku wiedeńskiego przy ul. Sielskiej.

To jest przesunięcie pasa jezdni kosztem przestrzeni nie używanej jako chodnik, a dzięki temu torowisko zostanie uwolnione od samochodów. Mówiąc ironicznie: do tego rozwiązania potrzebny jest projekt i zmiany trwałe, a nie kubeł farby i parę gumowych słupków – powiedział Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta.

Trzeba zadbać o interes użytkowników komunikacji publicznej i pieszych bez utrudniania życia kierowcom – dodaje Marek Sternalski, przewodniczący klubu radnych PO.

Radni PO mają również propozycję, by tak dostosować system ITS, by to tramwaje miały priorytet.

W sytuacji kiedy mamy dostępne nowoczesne narzędzie do sterowania ruchu, zamykanie na stałe jednego pasa ruchu, kiedy tramwaje jeżdżą co jakiś czas, to jest to nieporozumienie. Nie po to buduje się drogi, żeby je później zamykać – podsumowuje radny Wojciech Kręglewski.

Póki co wiceprezydent Maciej Wudarski wycofał się realizacji projektu, gdyż sprzeciwia się temu klub radnych PO.

Wobec zdecydowanego sprzeciwu radnych z klubu Platformy Obywatelskiej oraz realizując uzgodnienia poczynione z panem Markiem Sternalskim, przewodniczącym klubu PO, podjąłem decyzję o zawieszeniu wprowadzenia testu – czytamy w odpowiedzi wiceprezydenta Macieja Wudarskiego na interpelację radnego Tomasza Wierzbickiego.

Ja się nie przestraszyłem Platformy, jednak jest ona największym klubem w Radzie Miasta, mój szef wywodzi się z PO trudno więc nie słuchać radnych – powiedział w "Pulsie Dnia" WTK Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.


Komentarze (4)

06-09-2017 21:52:21
Amicus
System ITS - ktoś skasował za to mnóstwo pieniędzy, a na światłach - niby "mądrych" bo dostosowanych do bieżącego ruchu stoi się dwa razy dłużej... Ale i to nie przekona mnie do komunikacji miejskiej - z prostej przyczyny: bardzo drogo i bardzo rzadko jeżdżąca.
06-09-2017 19:21:53
Negatyw
Torowisko powinno być wydzielone na całej długości (!!!).
06-09-2017 17:33:47
morlock
@Mieszkaniec Łazarza Otóż drogi Panie system ITS został zaprojektowany z myślą o zintensyfikowaniu zużycia paliwa przez pojazdy z napędem spalinowym co przekłada się bezpośrednio na większą opłacalność śródmiejskich stacji tankowania POjazdów.
06-09-2017 09:14:28
Mieszkaniec Łazarza
Czy może ktoś wyjaśnić co to jest system ITS i jak działa ???? Albo jak powinien działać. Po wprowadzeniu w wielu miejscach pogorszyła się zdecydowanie płynność przejazdu, a o sukcesie po wprowadzeniu jakoś cicho, a to już chyba ze 2 lata upłynęły. No na przystankach widać bieżące wskazania czasu przejazdu tramwajów i autobusów - fakt

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

maj

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
""Morze, moje morze"- widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki" z udziałem - Kabaretu "Klub Szyderców Bis". Artyści przygotują i wspólnie z publicznością wykonają znane przeboje w klimat

24

maj

do 29-05-2018
Łazarz
29 DNI ŁAZARZA: 24-29.05.2018

17:00
Łazarz
29. Dni Łazarza - XIII PARADA ŁAZARSKA
Parada Łazarska z udziałem mieszkańców Łazarza. Na zakończenie parady pokazy artystyczne w wykonaniu min. Teatru "Z głową w chmurach"
Trasa: Zes

18:00
Park Kasprowicza
29. Dni Łazarza - Wystawa Przemysłowa na Wzgórzu św. Łazarza w 1908 r.
Jest to prezentacja, która opowiada o miejscu, którego już nie ma i o wydarzeniu, które zapoczątkowało tradycje wystaw

25

maj

do 26-05-2018
Scena Robocza - centrum teatów niezależnych ul. Grunwaldzka 22 (wejście od Matejki) (budynek dawnego Kina Olimpia)
"Sean powie parę słów o sobie" - Pustoła & Rapior & Ziemilski

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: