Taki miał być Łazarz 19 sierpnia 2017 - sprawdzamy
21-08-2017 01:23   Janusz Ludwiczak
Szejk nowym właścicielem MTP, protestanci walczą o kościół Św. Anny, sukces PeSTki - szybki tramwaj dojedzie na Dębiec, nowe promocje w Metropolis - taki miał być Łazarz 19 sierpnia 2017 r. Zaglądamy do archiwum i sprawdzamy naszą urodzinową wróżbę, którą przygotowaliśmy sześć lat temu.

Artykuł "Taki będzie Łazarz za sześć lat, 19 sierpnia 2017" z 20 sierpnia 2011 r.

Z okazji 6. urodzin portalu lazarz.pl patrzymy w magiczną, kryształową kulę i co widzimy 19 sierpnia 2017?

Szejk nowym właścicielem MTP
W 2017 roku Targi mają nowego właściciela, którym jest szejk, właśnie przyjechał prosto z Dubaju. MTP to już nie tylko wystawy i imprezy targowe, ale cykliczne koncerty. Już za dwa tygodnie, 2 września 2017 r. wystąpi tutaj Lady Gaga. Pamiętacie słynny "czteropak", czyli pawilony nr 7, 7a, 8 i 8a od strony ul. Śniadeckich? W miejscu tym powstał 24-piętrowy biurowiec, który zastąpił nie tylko targowe hale. Na pierwszych dziesięciu piętrach odbywają się ekspozycje, wystawy i imprezy MTP, na kolejnych dziewięciu piętrach znalazł się hotel z basenem, zaś na piętrach 21, 22 i 23 powstały sale konferencyjne. Na ostatnim piętrze szejk ulokował restaurację z tarasem widokowym. W końcu jest skąd podziwiać panoramę Poznania. Takiej możliwości nie było od 2004 roku.

1 września "Ósemka" rozpoczyna zajęcia w nowej siedzibie
Pamiętacie spór pomiędzy miastem, a kurią o 8 LO jaki był jeszcze w latach 2010-2012? Teraz to już przeszłość. W czerwcu 2017 roku zakończyła się budowa nowej siedziby, do której przenosi się VIII Liceum Ogólnokształcące. Obiekt stanął przy zbiegu ulic Hetmańskiej i Dmowskiego, zaledwie 750 metrów od starej "Ósemki".
Z jednej strony jest żal. VIII LO po 61 latach wyprowadza się z Głogowskiej 92 (przypomnijmy, że choć początki szkoły sięgają 1923 r., to zanim na przełomie 1927 i 1928 roku oddano do użytku budynek naprzeciwko kościoła Matki Boskiej Bolesnej zajęcia lekcyjne odbywały się m.in. przy ul. Strusia, Garncarskiej i Jarochowskiego. Do budynku przy ul. Głogowskiej VIII LO wprowadziło się w 1956 r.).
To już jednak historia. Z drugiej strony jest przecież ogromna radość. Uczniowie i nauczyciele VIII LO już za trzynaście dni będą mieli do dyspozycji pięciopiętrowy nowoczesny budynek, wyposażony w klimatyzację, windy, przestronne sale lekcyjne, ogromną salę gimnastyczną i basen.

Sukces PeSTki. Miasto przedłuża PST do Dębca
Cztery lata temu, 6 grudnia 2013 r. pierwsza "czternastka" dojechała z pętli na osiedlu Jana III Sobieskiego do Dworca Zachodniego i dalej skręciła w Głogowską. Był to swoisty prezent dla poznaniaków od miasta. W końcu udało się i spełniło się marzenie wielu pasażerów MPK. Dojazd z Łazarza na Piątkowo skrócił się aż o 12 minut. Wydłużenie "PeSTki" do Dworca Zachodniego okazało się takim sukcesem, że już po trzech miesiącach jej funkcjonowania ZTM musiał zwiększyć częstotliwość kursowania linii nr 12, 14 i 26. "Dwudziestkaszóstka" kursuje teraz w godzinach największego szczytu komunikacyjnego co 3-5 minut.
W kwietniu pisaliśmy o tym, że miasto planuje wydłużyć trasę PST do aż do Lubonia, to jednak stanie się dopiero w 2020 roku. Tymczasem trwają prace przy budowie nowej linii tramwajowej z Dworca Zachodniego do Dębca, która poprowadzona zostanie wzdłuż torów kolejowych. Na trasie powstanie pięć przystanków: pierwszy przy ulicy Kolejowej i Calliera (dzięki czemu w pięć minut spacerkiem będzie można dojść na Rynek Łazarski), kolejny na wiadukcie nad ulicą Hetmańską, następne: w pobliżu biurowca Skalar Office Center i centrum handlowo-usługowego Metropolis, przy skrzyżowaniu ulic Drużynowej i Jałowcowej oraz vis-a-vis pętli tramwajowej Dębiec. Ostatni przystanek zlokalizowany będzie przy stacji kolejowej Poznań - Dębiec. Nie powstanie tam jednak tradycyjna pętla, gdyż za trzy lata trasa ta będzie dalej wydłużona do Lubonia, a nową trasą będą jeździć nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje wahadłowe, które przy stacji Poznań - Dębiec będą zjeżdżać na tor przeciwny. Pierwsza bimba z Dworca Zachodniego na Dębiec pojedzie już w maju przyszłego roku.

Protestanci chcą odzyskać kościół Św. Anny
Po sporach na linii miasto Poznań kontra Archidiecezja Poznańska, o swoją własność walczą protestanci. We wtorek, 22 sierpnia 2017 r. Sąd Okręgowy ma wydać wyrok w sprawie przejęcia kościoła Św. Anny przy zbiegu ulic Matejki i Limanowskiego. Świątynia w stylu neogotyckim w tym roku obchodzi 110-lecie istnienia.
Przypomnijmy, że rok temu protestanci postanowili zażądać od kurii odszkodowania za korzystanie ze świątyni w latach 1948 - 2017 i jej zwrotu na rzecz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Kościół, który powstał w 1907 roku był początkowo kościołem ewangelickim pw. Chrystusa Zbawiciela. Jednak 41 lat później świątynia została przejęta przez parafię rzymsko-katolicką pw. Św. Anny.
Co się stanie, gdy Sąd Okręgowy przyzna rację protestantom? Przede wszystkim kuria będzie musiała zapłacić milionowe odszkodowanie za korzystanie ze świątyni przez okres 69 lat (1948-2017). Ewangelicy odzyskają też swój dawny kościół. Archidiecezja zapowiedziała już, że od pierwszej niedzieli Adwentu wierni z Parafii Św. Anny będą spotykać się podczas mszy świętych i nabożeństw w budynku przy ul. Głogowskiej 92, gdzie jeszcze kilka lat temu mieścił się Zespół Szkół Muzycznych. Natomiast na działce przy zbiegu ulic Głogowskiej, Stablewskiego i Kasprzaka, której właścicielem jest Archidiecezja powstanie nowy kościół Św. Anny.

Nowe promocje w Metropolis
Lato jeszcze w pełni, a w centrum handlowo-usługowym Metropolis wakacyjne promocje. "50, 60, 70 i 80% taniej do końca sierpnia we wszystkich sklepach" - taki napis wita nas już przed wejściem do "Metropolis". Jeszcze sześć lat temu sporo Łazarzan, zwłaszcza z Osiedla Hetmańskiego była przeciwko tej inwestycji, ale teraz zaglądają tam praktycznie wszyscy. Nie ma się co dziwić - wszystko pod jednym dachem: sklepy odzieżowe, sportowe, obuwnicze, hipermarket i tani dyskont spożywczy, a także kręgielnia, dyskoteka i kino wielosalowe. Okazało się, że Łazarzanie nie muszą już jeździć do Starego Browaru, Galerii Malta, Pestki czy Plazy. Nie straciła też ulica Głogowska i Rynek Łazarski. Dzięki powstaniu centrum handlowo-usługowego spółka Targowiska w końcu wymieniła nawierzchnię na płycie Rynku Łazarskiego, a stare stragany zostały wymienione na nowe. Oj, teraz to aż się przyjemnie kupuje świeże owoce i warzywa. O dziwo, największe tłumy są wcześnie rano i w weekendy. Natomiast ZDM postanowił znacznie ograniczyć ruch samochodowy na samej ulicy Głogowskiej, przy której nie ma już tyle banków, co jeszcze w 2011 roku. Głogowska stała się praktyczne deptakiem. Jaka jest to teraz spokojna ulica, sporo pieszych i rowerzystów, którzy mają do dyspozycji ławeczki zlokalizowane co 50 metrów, a nad nimi drzewa, krzewy i niekiedy mini fontanna. Zmęczeni przechodnie mogą usiąść przy kawie i lodach w ogródkach.
Do samego centrum Metropolis nie opłaca się jeździć samochodem. Praktycznie pod samymi drzwiami tej galerii handlowej zatrzymuje się tramwaj, a w maju przyszłego roku będzie można do Metropolis dojechać jeszcze PeSTką.

3 milionowy gość w wesołym miasteczku na Arenie
Wiosną 2010 roku spłonęły zabytkowe trybuny na stadionie "Energetyka" przy ul. Reymonta. Dziś znajduje się tam największe w Polsce wesołe miasteczko. Historia zatoczyła koło, bo przecież w tym samym miejscu, w 1929 roku mieściło się wesołe miasteczko, będące jedną z największych atrakcji Powszechnej Wystawy Krajowej. W 2014 roku prywatny inwestor, który wykupił grunt po "Energetyku" postanowił zbudować największy w Polsce i tej części Europy park rozrywki. Był to strzał w dziesiątkę. W przeciągu dwóch lat powstało tutaj ogromne wesołe miasteczko, w którym znajduje się wysoki na 45 metrów rollercoaster. Odważnych nie brakuje. W końcu to niepowtarzalna okazja wsiąść do kolejki górskiej, jadącej z prędkością 130 km/h i umożliwiającej przenieść się dzięki pętlom, korkociągom i kobrom w chwilowy stan nieważkości.
A jak poinformował nas przed chwilą zarząd Parku Rozrywki "Energetyk", w ciągu najbliższego tygodnia do rollercoastera wsiądzie 3 milionowy pasażer. Gratulacje dla właścicieli, że w ciągu dwóch lat wesołe miasteczko święci takie sukcesy.

To oczywiście tylko nasza wróżba, potraktujmy ją z przymrużeniem oka. Czy się spełni, przekonamy się 19 sierpnia 2017 roku, kiedy to - miejmy nadzieję - portal lazarz.pl będzie świętował swoje 12. urodziny. Pytanie, czy za sześć lat będzie jeszcze internet ;-)

Był to artykuł "Taki będzie Łazarz za sześć lat, 19 sierpnia 2017" z 20 sierpnia 2011 r.


Komentarze (5)

23-08-2017 09:28:33
REDAKCJA
Jak widać przepowiednia nie sprawdziła się ;) Pozdrawiam.
23-08-2017 09:03:27
Redakcjo!
Przecież powyżej napisaliście: "We wtorek, 22 sierpnia 2017 r. Sąd Okręgowy ma wydać wyrok w sprawie przejęcia kościoła Św. Anny przy zbiegu ulic Matejki i Limanowskiego."
23-08-2017 08:41:28
REDAKCJA
@: O jaki wyrok chodzi?
22-08-2017 20:31:28
Redakcjo!
Droga Redakcjo! Czy dziś zapadł wyrok w sprawie kościoła na Matejki/Limanowskiego?
22-08-2017 07:09:35
Negatyw
@ Redakcja: Może warto wyraźnie oddzielić marzenia od tego, co ma szansę na REALIZACJĘ??? W tej naszej wsi, naprawdę niewiele się zmienia na lepsze...

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

sty

17:00
Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13
Konsultacje społeczne dotyczące rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania
► więcej szczegółów

18

sty

do 21-01-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Polagra-PREMIERY - Międzynarodowe Targi Rolnicze

17:00
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
Konsultacje społeczne dotyczące rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania
► więcej szczegółów

18:00
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
Koncert piosenki instrumentalistyki jazzowej

19

sty

19:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Polska" Alicja Biała/Marcin Świetlicki - wernisaż wystawy

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: