970 tys. zł do podziału między Jeżycami i Łazarzem w budżecie obywatelskim
21-04-2017 13:47   Janusz Ludwiczak
O 220 tysięcy złotych mniej niż w roku ubiegłym będzie do dyspozycji w kolejnej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Od 4 maja będzie można składać wnioski do siódmej edycji projektu.

Od 4 maja do 2 czerwca będzie można składać wnioski do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018. W sierpniu i wrześniu zgłoszenia będą weryfikowane i sprawdzane przez urzędników i rady osiedli. 22 września wylosowane zostaną miejsca na liście do głosowania. Głosowanie rozpocznie się 9 października i potrwa do końca miesiąca. Podobnie jak rok temu głosować będzie można tylko przez internet. Ogłoszenie wyników nastąpi w listopadzie.

Chcemy już teraz zaprosić mieszkańców Poznania do składania wniosków. Dzięki budżetowi obywatelskiemu każdy może wnieść coś dobrego do swojego otoczenia i życia miasta – zaznacza Patryk Pawełczak, zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta.

To jest ewenement, że nawet siedmiolatek, jeśli uzna że na jego osiedlu brakuje na przykład placu zabaw, to może taki wniosek złożyć. Oczywiście za zgodą i z pomocą rodziców. Taki głos jest równie ważny – dodaje Anna Gawrysiak-Knez, przewodnicząca zespołu ds. Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018.

Miasto zaznacza, że kwota środków przeznaczonych na realizację zwycięskich projektów wzrosła do 18 milionów złotych, z czego 6 mln zł na projekty ogólnomiejskie (z maksymalną wartością jednego projektu do 2 mln zł).

Utrzymany został podział na rejony. Łazarz wraz z Jeżycami będzie w rejonie nr 13. Obie dzielnice będą miały do dyspozycji łącznie 970 000 zł. Będzie to jednak o 220 tys. zł mniej niż rok temu. Dla porównania w roku ubiegłym Jeżyce z Łazarzem miały do dyspozycji 1 190 000 zł.

Jak wyjaśniają urzędnicy podział środków przeznaczonych na poszczególne rejony został przeliczony za pomocą algorytmu bazującego na podziale procentowym – 70% środków oparte na liczbie mieszkańców, 30% na powierzchni danego rejonu (liczba mieszkańców: 52 217, powierzchnia 5,68 km2 – odpowiednio po 78 076,00 zł i 893 493,00 zł co daje w zaokrągleniu 970 000 zł).

Zgodnie z nowymi zasadami kwota przeznaczona na środki ogólnomiejskie wzrosła z 3 mln do 6 mln. Pula środków przeznaczona na projekty rejonowe wynosi w tym roku 12 mln - w roku ubiegłym było to 14,5 mln zł. Całkowita pula środków wynosi 18 mln zł. Tym samym nastąpił nowy podział środków na projekty rejonowe wg. następującego algorytmu - 70% kwoty przeznaczonej na rejon (12 mln zł) na podstawie liczby mieszkańców i 30 % kwoty na podstawie powierzchni rejonu - tłumaczy nam w odpowiedzi na mail Zespół Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018.

W tym roku nowością będzie oznaczanie projektu opinią rady osiedla. I tak projekt, który otrzymał pozytywną rekomendację będzie oznaczony kciukiem w górę.

W dotychczasowych edycjach projektodawcy ograniczali się do chwytliwego tytułu, ale tak naprawdę osoby głosujące nie do końca wiedziały na czym to polega. Dlatego wprowadzamy skrócony opis projektu na stronie do głosowania. Łącznie z tytułem pozwoli doprecyzować o co dokładnie chodzi w projekcie. Obok opisu będzie także załączona opinia rady osiedla. Te zmiany pomogą podjąć świadomą decyzję – wyjaśnia Anna Gawrysiak-Knez.

W tegorocznej edycji PBO jedna osoba będzie mogła złożyć nawet 3 wnioski. Następnie projekt zostanie zaopiniowany przez wydziały i jednostki miejskie oraz rady osiedla. Urzędnicy będą sprawdzać je m. in. pod kątem legalności i zgodności z zadaniami gminy. Na podstawie tej decyzji, wnioskowany projekt może zostać zatwierdzony do głosowania. Przewidziano także procedurę odwoławczą na wypadek negatywnej decyzji.

W poprzedniej edycji - Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2017 głosować można było w sumie na 128 projektów – 43 ogólnomiejskich i 85 rejonowych. Z Łazarzem związanych było łącznie 10 projektów na łączną kwotę 2 720 035 zł.

Wśród projektów rejonowych "Jeżyce - Łazarz" najwięcej głosów uzyskały projekty "Sportowe Jeżyce: Remont ogólnodostępnych boisk w szkołach 23 (Norwida) i 71 (Bukowska)" – koszt 500 tys. zł (1 964 głosy) oraz "Centrum Amarant – Dom Kultury Tramwajarza – całoroczne wydarzenia kulturalne dla Jeżyc i Łazarza" – koszt 500 tys. (1399 głosów).

Trzecie miejsce zajął projekt pod nazwą "Rowerowy Łazarz i Jeżyce: Obwodnica Rowerowa – zielona Jarochowskiego i Samoobsługowe Stacje Naprawcze - Jeżyce", który szacowany był na pół miliona złotych. Zagłosowało na niego 994 osób. Ponieważ projekty dotyczące modernizacji boisk na Jeżycach oraz wydarzeń kulturalnych w Centrum Amarant (dawny Dom Tramwajarza) będą kosztować w sumie milion złotych zadanie to zostanie zrealizowane za 190 tys. zł.


R E K L A M A

Komentarze (1)

21-04-2017 19:16:08
Miki
Bardzo słusznie, ze opiniować będzie Rada Osiedla, zeby nie bylo jak z basenem w Parku Kasprowicza ...

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

kwi

do 30-04-2017
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Fantastyki Pyrkon

do 30-04-2017
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 10:00-17:00

04

maj

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Warsztaty „Żywego obrazu’- spotkanie inauguracyjne- Ogród Łazarz Warsztaty w ramach projektu "Ogród sztuk, sztuka w Ogrodzie Łazarz" dofinansowanego przez Miasto Poznań w konkursie Centrum Warte Pozna

05

maj

do 07-05-2017
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych

07

maj

11:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
"Dzień otwartych strażnic" - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicza nr 2

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: