970 tys. zł do podziału między Jeżycami i Łazarzem w budżecie obywatelskim
04-05-2017 19:51   Janusz Ludwiczak
O 220 tysięcy złotych mniej niż w roku ubiegłym będzie do dyspozycji w kolejnej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Od czwartku można składać wnioski do siódmej edycji projektu.

Od 4 maja do 2 czerwca można składać wnioski do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018. W sierpniu i wrześniu zgłoszenia będą weryfikowane i sprawdzane przez urzędników i rady osiedli. 22 września wylosowane zostaną miejsca na liście do głosowania. Głosowanie rozpocznie się 9 października i potrwa do końca miesiąca. Podobnie jak rok temu głosować będzie można tylko przez internet. Ogłoszenie wyników nastąpi w listopadzie.

To jest ewenement, że nawet siedmiolatek, jeśli uzna że na jego osiedlu brakuje na przykład placu zabaw, to może taki wniosek złożyć. Oczywiście za zgodą i z pomocą rodziców. Taki głos jest równie ważny – dodaje Anna Gawrysiak-Knez, przewodnicząca zespołu ds. Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018.

Miasto zaznacza, że kwota środków przeznaczonych na realizację zwycięskich projektów wzrosła do 18 milionów złotych, z czego 6 mln zł na projekty ogólnomiejskie (z maksymalną wartością jednego projektu do 2 mln zł).

Utrzymany został podział na rejony. Łazarz wraz z Jeżycami będzie w rejonie nr 13. Obie dzielnice będą miały do dyspozycji łącznie 970 000 zł. Będzie to jednak o 220 tys. zł mniej niż rok temu. Dla porównania w roku ubiegłym Jeżyce z Łazarzem miały do dyspozycji 1 190 000 zł.

Jak wyjaśniają urzędnicy podział środków przeznaczonych na poszczególne rejony został przeliczony za pomocą algorytmu bazującego na podziale procentowym – 70% środków oparte na liczbie mieszkańców, 30% na powierzchni danego rejonu (liczba mieszkańców: 52 217, powierzchnia 5,68 km2 – odpowiednio po 78 076,00 zł i 893 493,00 zł co daje w zaokrągleniu 970 000 zł).

Zgodnie z nowymi zasadami kwota przeznaczona na środki ogólnomiejskie wzrosła z 3 mln do 6 mln. Pula środków przeznaczona na projekty rejonowe wynosi w tym roku 12 mln - w roku ubiegłym było to 14,5 mln zł. Całkowita pula środków wynosi 18 mln zł. Tym samym nastąpił nowy podział środków na projekty rejonowe wg. następującego algorytmu - 70% kwoty przeznaczonej na rejon (12 mln zł) na podstawie liczby mieszkańców i 30 % kwoty na podstawie powierzchni rejonu - tłumaczy nam w odpowiedzi na mail Zespół Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018.

W tym roku nowością będzie oznaczanie projektu opinią rady osiedla. I tak projekt, który otrzymał pozytywną rekomendację będzie oznaczony kciukiem w górę.

W dotychczasowych edycjach projektodawcy ograniczali się do chwytliwego tytułu, ale tak naprawdę osoby głosujące nie do końca wiedziały na czym to polega. Dlatego wprowadzamy skrócony opis projektu na stronie do głosowania. Łącznie z tytułem pozwoli doprecyzować o co dokładnie chodzi w projekcie. Obok opisu będzie także załączona opinia rady osiedla. Te zmiany pomogą podjąć świadomą decyzję – wyjaśnia Anna Gawrysiak-Knez.

W tegorocznej edycji PBO jedna osoba będzie mogła złożyć nawet 3 wnioski. Następnie projekt zostanie zaopiniowany przez wydziały i jednostki miejskie oraz rady osiedla. Urzędnicy będą sprawdzać je m. in. pod kątem legalności i zgodności z zadaniami gminy. Na podstawie tej decyzji, wnioskowany projekt może zostać zatwierdzony do głosowania. Przewidziano także procedurę odwoławczą na wypadek negatywnej decyzji.

W poprzedniej edycji - Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2017 głosować można było w sumie na 128 projektów – 43 ogólnomiejskich i 85 rejonowych. Z Łazarzem związanych było łącznie 10 projektów na łączną kwotę 2 720 035 zł.

Wśród projektów rejonowych "Jeżyce - Łazarz" najwięcej głosów uzyskały projekty "Sportowe Jeżyce: Remont ogólnodostępnych boisk w szkołach 23 (Norwida) i 71 (Bukowska)" – koszt 500 tys. zł (1 964 głosy) oraz "Centrum Amarant – Dom Kultury Tramwajarza – całoroczne wydarzenia kulturalne dla Jeżyc i Łazarza" – koszt 500 tys. (1399 głosów).

Trzecie miejsce zajął projekt pod nazwą "Rowerowy Łazarz i Jeżyce: Obwodnica Rowerowa – zielona Jarochowskiego i Samoobsługowe Stacje Naprawcze - Jeżyce", który szacowany był na pół miliona złotych. Zagłosowało na niego 994 osób. Ponieważ projekty dotyczące modernizacji boisk na Jeżycach oraz wydarzeń kulturalnych w Centrum Amarant (dawny Dom Tramwajarza) będą kosztować w sumie milion złotych zadanie to zostanie zrealizowane za 190 tys. zł.


R E K L A M A

Komentarze (1)

21-04-2017 19:16:08
Miki
Bardzo słusznie, ze opiniować będzie Rada Osiedla, zeby nie bylo jak z basenem w Parku Kasprowicza ...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

do 26-04-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Expopower - Międzynarodowe Targi Energetyki
Greenpower - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
Instalacje - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
Poznań Media Expo
Securex - Międzynar

24

kwi

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Spotkać się między słowami"- wiersze wychowanków Dziennego Ośrodka Adopcyjnego nr 1 w Poznaniu w interpretacji własnej i przyjaciół

25

kwi

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Przez żołądek do kultury cz.5 - Przysmaki z Iranu

26

kwi

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
Wernisaż wystawy - Monika Szwed "bez ruch"

27

kwi

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl teatralny dla dzieci "Król Nicnierobię" w wykonaniu Teatru Krokodyl
Wstęp wolny
Spektakl będzie tłumaczony na język migowy

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: